Zamislite sledeću situaciju: uživate u poslepodnevnoj šetnji parkom, sunce sija, ptičice cvrkuću i sve na prvi pogled deluje idilično, dok odjednom ne osetite neodoljivu potrebu da počešete nos, protrljate oči i kinete. Zvuči poznato?
Ako je tako, verovatno i vi spadate u ne tako malu grupu ljudi koje muči alergija na ambroziju.
U nastavku pročitajte kako prepoznati simptome alergije i najbolje se zaštititi tokom sezone ovog alergena.
Ambrozija je biljka koja obično cveta u kasno leto i ranu jesen, uglavnom od jula do oktobra, u zavisnosti od geografske lokacije. Njen period cvetanja može varirati u različitim delovima sveta i u zavisnosti od vremenskih uslova.
Naizgled bezopasna, slična drugim korovskim biljkama, abrozija se na prvu loptu se ne razlikuje umnogome od ostalih, ali ono po čemu je ona karakteristična je količina polena koju proizvodi. U stručnoj literaturi se navodi da ova biljka stvara i do osam miliona polenovih zrna, koje uz pomoć vetrova, mogu odleteti na udaljenosti i preko 100 km.
Kada kreće alergija na ambroziju i do kada će trajati zavisiće od nadmorske visine, geografskog područja i vremenskih uslova, ali uobičajeno vreme javljanja simtoma je u periodu intenzivnog cvetanja ambrozije, od jula pa sve do kraja oktobra.
Lekari preporučuju da u tom periodu izbegavate terene gde je velika koncetracija ove biljke, kao i da pratite kalendar cvetanja kako biste na vreme odreagovali.
Prema nekim svetskim podacima, smatra se da u ovom trenutku alergiju na ambroziju ima svaki deseti stanovnik naše planete.
Kod svakog pojedinca koji pati od alergije na ambroziju, javljaju se drugačiji simptomi. Ali može se zaključiti da im je zajedničko to što ometaju disajne organe i organe vida. Ono što je zasigurno tih dana nećete moći normalno da dišete, a sve to će biti propraćeno ili svrabom u predelu nosa i očiju ili dosadnim kijanjem i curenjem iz nosa.
Ako možda nista sigurni da li patitie od alergije, sledeći simptomi će vam ukazati da vam ambrozija smeta:
Ukoliko primetite neke od ovih rekacija, obavezno posetite lekara koji će ustanoviti da li se zaista radi o alergiji na ambroziju ili, recimo, prehladi.
Trebalo bi znati na početku da je borba dugotrajna i da bi trebalo da budete istrajni u njoj, jer ambrozija se ne predaje tako lako. Sve se zasniva na prevenciji, jer kada dođe do cvetanja ukoliko se ne prdržavate sledećih preporuka, znajte da će se gore pomenuti simptomi ubrzo pojaviti.
Neke od preventivnih mera su:
Na žalost alergija na ambroziju se ne može u potpunosti izlečiti, ali uz upotebu adekvatne terapije i pridržavanje preventivnih mera, posledice se mogu znatno ublažiti.
U bolje snabdevenim apotekama možete pronaći preparate koji će ublažiti simptome alergije, kao i suplemente za jačanje imuniteta.
Ukoliko imate blaže simptome ili pored lekova želite da kroz hranu poradite na prirodnim odbranama organizma, postoje načini da to učinite.
Ukoliko ne želite da se lečite lekovima ili sprejevima za nos, alergija se može ublažiti i prirodnim putem, uz obavezno pojačavanje imunog sistema. Treba znati da je proces imuno terapije spor i dugotrajan i da se sprovodi van sezone cvetanja, kako bi organizam bio spreman za period cvetanja i rasprašivanja polena.
Vitamin C - je antioksidans koji pomaže našem imunitetu da dobro funkcioniše. Deluje kao blagi antihistaminik, odnosno sprečava solobadjanje histamina. Vitamin C možete unositi hranom i kao suplement u dozi od 1000 mg dnevno.
Prirodni lek za alergiju na ambroziju je i etarsko ulje eukaliptusa koje pomaže kod zapušenog nosa i produktivnog kašlja, a preporučuje se i kopriva jer sadrži brojne vitamine i minerale koje vam mogu olakšati period kada alergija nastupi.
Pratite kalendar cvetanja, jačajte imunitet tokom cele godine, a ukoliko kod sebe primetite simptome alergije, obratite se lekaru ili faramceutu proverene apoteke za savet i najbolje preparate za alergiju.