kako da

  • KAKO DA
  • Karijera
  • Finansije
  • Zdravlje
  • Lepota
  • Putovanje
  • Zabava
18.07.2025
Komentari: 0
Zdravlje

Kako pravilno skladištiti i pakovati zrnaste proizvode u domaćinstvu i maloj proizvodnji

Zrnasti proizvodi, pasulj, pirinač, sočivo, kukuruz, ovas, ječam i semenke, zahtevaju uslove skladištenja koji sprečavaju vlagu, svetlost, štetočine i mehanička oštećenja. Njihova stabilnost i rok trajanja direktno zavise od toga kako se čuvaju i pakuju.

džakovi sa zrnevljem


Zato je važno razumeti kako ih pravilno skladištiti i pakovati, posebno ako se bavite prodajom ili preradom.

 

 

Zašto su pakerice za zrnaste proizvode važne

 

Kod pakovanja većih količina zrnastih sirovina, bilo u domaćinstvu, poljoprivrednom gazdinstvu ili manjoj proizvodnji, neophodno je smanjiti izloženost vazduhu i vlagi. Pakerice za zrnaste proizvode omogućavaju da se proizvod brzo i ravnomerno rasporedi u ambalažu, zatvori pod kontrolisanim uslovima i na taj način zaštiti od kvarenja. Osim očuvanja kvaliteta, dobra pakerica štedi vreme i smanjuje gubitke zbog prosipanja ili neravnomernog doziranja.


Pojedini modeli pakerica uključuju funkcije kao što su merenje tačne količine, zavarivanje ambalaže, vakumiranje ili čak punjenje u modifikovanoj atmosferi (MAP tehnologija). Iako se to čini previše tehničkim za manju upotrebu, danas su dostupni i kompaktniji modeli namenjeni manjim korisnicima. Suština je u tome da uređaj bude prilagođen granulaciji proizvoda jer se krupniji pasulj i sitniji ovas ne ponašaju se isto u sistemu za doziranje.


Za korisnike koji ne pakuju svakodnevno velike količine, dovoljan je poluautomatski uređaj sa osnovnim funkcijama preciznog doziranja i zaptivanja. Važno je izabrati uređaj koji odgovara vrsti i količini proizvoda koji pakujete, u suprotnom, dolazi do zastoja, oštećenja robe i neefikasnog rada.

 

 

Osnovni uslovi za čuvanje zrnastih proizvoda

 

Bez obzira na to da li skladištite veće količine za sopstvenu potrošnju ili za tržište, osnovna pravila ostaju ista: suvo, tamno, hladno i zaštićeno od štetočina. Vlaga je glavni uzrok kvarenja jer povećava rizik od plesni, izaziva klijanje i omekšava zrna, što ih čini pogodnim za insekte. Temperatura prostora ne bi trebalo da prelazi 20 stepeni, a vlažnost vazduha ne bi smela da bude iznad 50–60%.


Zrnasti proizvodi najbolje se čuvaju u staklenim ili metalnim posudama sa hermetičkim zatvaranjem. Ako koristite plastične kontejnere, obratite pažnju na vrstu plastike. Mora biti pogodna za kontakt s hranom. Vreće od jute, papira ili najlona su u redu za kratkotrajno čuvanje, ali nisu otporne na vlagu i štetočine.


Takođe, redovno prebiranje i provetravanje veće količine zrna može da spreči nastanak neprijatnih mirisa, da se uoči rani znak kvarenja i spreči širenje na ostatak zaliha. U manjim prostorima (ostave, šupe) pomaže i upotreba prirodnih sredstava za apsorpciju vlage.

 

džakovi sa zrnevljem

 

 

Kako ambalaža utiče na poverenje i povratnu kupovinu

 

Ako plasirate zrnaste proizvode na tržište, bilo na pijaci, preko lokalnih prodavnica ili online, način na koji ih pakujete i predstavljate ima direktan uticaj na poverenje kupaca. Transparentna i vizuelno neutralna ambalaža je poželjna, jer omogućava potrošaču da vidi sadržaj. Ali ona mora biti i funkcionalna, da štiti od svetlosti, spreči prosipanje i omogući deklaraciju sa osnovnim podacima.


Jedan od najčešćih propusta malih proizvođača je korišćenje neprilagođene ambalaže koja je prevelika, nesterilisana, teško se zatvara ili je čak višekratno korišćena. Iako to u početku može da smanji trošak, dugoročno narušava reputaciju i povećava rizik od reklamacija. Pakovanje ne treba da bude luksuzno, već čisto, zatvoreno, jasno obeleženo i standardizovano.


Zato je automatizacija uz pomoć pakerica vredna investicija i kod malih serija. One obezbeđuju ravnomernost u težini, štede vreme i omogućavaju da svaki kupac dobije proizvod identičnog kvaliteta i pakovanja. U konkurenciji lokalnih proizvođača, upravo doslednost može biti ono što odlučuje da li će se neko vratiti baš vama.

 

 

Šta kada dođe do kvarenja i kontaminacije?

 

Bez obzira na sve mere, povremena kontaminacija se ipak dešava, naročito kada zrna dolaze direktno s njive ili iz skladišta bez prethodne termičke obrade. Najčešći problemi su prisustvo larvi, neprijatan miris, pojava buđi ili zrna koja menjaju boju i teksturu. Takve serije treba odmah izdvojiti, pregledati i ne mešati sa ostalim zalihama.


Ako se radi o manjoj količini, moguće je rešiti problem zamrzavanjem (72 sata na -18 stepeni), sušenjem ili probiranjem. Za veću količinu kontaminirane robe često nema ekonomskog opravdanja za obradu i sanaciju i ona se uklanja.

 

Preventiva je ključ: nabavka iz proverenih izvora, redovna kontrola uslova skladištenja i pravilno pakovanje su osnovne mere koje mogu da spreče ozbiljnije gubitke. Zato čuvanje i pakovanje ne treba tretirati kao završni korak, već kao deo procesa kvaliteta.

Sviđa ti se? Podeli sa prijateljima.
GRUPISANI ČLANCI:
  • hrana,
Komentari
Ostavi komentar
Otkaži odgovor
Unesite sigurnosni kod

Povezane teme

Šta je lipidni status i kako smanjiti holesterol i trigliceride?
0
26.04.2023
Zdravlje

Šta je lipidni status i kako smanjiti holesterol i trigliceride?

Kako da odaberete najbolju dohranu za bebu?
0
26.05.2023
Zdravlje

Kako da odaberete najbolju dohranu za bebu?

Kako da regulišete nivo gvožđa u krvi
0
31.10.2022
Zdravlje

Kako da regulišete nivo gvožđa u krvi

Kako da uz zeleno povrće podignete zdravlje na viši nivo?
0
06.11.2020
Zdravlje

Kako da uz zeleno povrće podignete zdravlje na viši nivo?

Kako da dostignete savršenu figuru
0
03.08.2020
Lepota

Kako da dostignete savršenu figuru

PORTAL KAKO DA

Na našem portalu možete pronaći brojne savete vezane za karijeru i posao, ali i ideje kako da najbolje iskoristite slobodno vreme, koje uključuje kako odmor, tako i zabavu. Takođe, delimo sa vama praktične savete koji podrazumevaju kako da organizujete svoj budžet, ali i dugoročno vodite računa o svom zdravlju.

 

Očekuju vas informacije, zanimljivosti i saveti na širok dijapazon tema.

 

Čekamo vas svakog dana sa novim temama na portalu Kako da.

 

Više o nama pročitajte OVDE.

Saznajte naše promocije

 

Prijavite se na našu newsletter listu i budite obavešteni o novim zanimljivim temamam koje objavljujemo samo za vas.

 

Posao
Posao

U trendu

  • Hiruška operacija gornjih i donjih kapaka - Blefaroplastika Hiruška operacija gornjih i donjih kapaka - Blefaroplastika
  • Kako da bude odabrana najbolja radio antena danas? Kako da bude odabrana najbolja radio antena danas?
  • Kako da preživite ponedeljak? Kako da preživite ponedeljak?
  • Kako da povećate produktivnost na poslu? Kako da povećate produktivnost na poslu?
  • Kako da uz zeleno povrće podignete zdravlje na viši nivo? Kako da uz zeleno povrće podignete zdravlje na viši nivo?
  • Kako da napravite razliku između toksične veze i zdravog partnerskog odnosa? Kako da napravite razliku između toksične veze i zdravog partnerskog odnosa?
  • Kako da imate blistavu kožu bez skupih tretmana? Kako da imate blistavu kožu bez skupih tretmana?
  • Kako da se podmladite uz kreme sa hijaluronom Kako da se podmladite uz kreme sa hijaluronom
  • Kako da serumom oživite svoje lice?  Kako da serumom oživite svoje lice?
  • Kako da provedete savršeno romantičan vikend? Kako da provedete savršeno romantičan vikend?
Zdravlje
Zdravlje
Putovanje
Putovanje

© 2019 KAKODA |  Sva prava zadržana  |  Dizajn i razvoj *nbgteam