Ako želite da uz dojenje hranite bebu i adaptiranim mlekom ili da u potpunosti pređete na dohranu, veoma je bitno da pratite koliko beba unosi mleka.
Dohrana za bebe je veoma zahvalna kada je u pitanju određivanje tačne količine mleka koje beba unosi, jer ne treba da popije previše, ali da ipak unese dovoljno hrane. Kada je beba isključivo dojena često ne može da se isprati da li jede dovoljno.
Majčino mleko je najzdravije za dete i kao takvo se savetuje kao primarno. Ipak, u pojedinim situacijama majke zbog zdravstvenih ili nekih drugih razloga odlučuju da pređu na dohranu ili da kombinuju mlečnu formulu sa dojenjem.
Važno je naglasiti da dohrana u potpunosti odgovara zahtevima bebe, te kao takva po sastavu i kvalitetu nimalo ne zaostaje i pruža odličnu zamenu za majčino mleko.
Posebno se dohrana savetuje u slučajevima kada:
Pored svega navedenog, dohrana se preporučuje i u slučajevima kada partner želi da se uključi u hranjenje, a jedan od benefita je i mogućnost odvajanja od deteta na nekoliko sati bez bojazni da će ostati gladna, što u slučaju da je isključivo dojena ne bi bilo moguće.
Pojedine mame strahuju da će dohranjivanje bebe negativno uticati na održavanje laktacije i smanjiti produkciju mleka. To se neće dogoditi ako kombinujte dohranu uz dojenje na adekvatan način.
Stvari koje vam mogu pomoći u tome su:
Nijedna beba nije ista, te neće svakoj odgovarati ista formula. Postoje razne vrste dohrana kao što su dohrana za novorođenče, dohrana bez laktoze, dohrana za stariju decu od godinu dana…
Kao i kada govorimo o nekim namirnicama koje mogu da budu alergeni, tako i proteini kravljeg mleka kod beba koje su netolarentne na njih mogu da izazovu alergijske reakcije na koži, nadutost, dijareju ili druge probleme sa varenjem.
U tim situacijama se prelazi na dohranu koja ima proteine surutke ili na neku drugu vrstu dohrane koja neće dovesti do alergijske reakcije.
Priprema dohrane je veoma laka. Na svakom pakovanju je tačno naznačeno koliko dohrane ide na određenu količinu vode.
Potrebno je samo da prokuvate vodu. Nakon toga je prohladite na oko 40 stepeni i dodajte u flašicu u kojoj se nalazi dohrana. Pokušajte da promešate što blažim i kružnim pokretima ruku. Na ovaj način ćete fino rastvoriti formulu, a ujedno i sprečiti pojavu mehurića koji bi potencijalno mogli da potpomognu stvaranje grčeva kod novorođenčadi.
Bebi uvek nudite sveže pripremljenu dohranu, a ako ne popije sve, obavezno bacite ostatak i nemojte čuvati za sledeći obrok. U slučaju dugog stajanja postoji potencijalna opasnost za razvoj bakterija pošto je flašica bila u dodiru sa bebinom pljuvačkom.
Ako ipak dohranu morate da pripremite ranije, gledajte da ne stoji više od 12 sati i da za to vreme obavezno bude u frižideru.
Kada je u pitanju dohrana za bebe, količina koju je potrebno dati bebi zavisiće od nekoliko faktora, a neki od njih su sadržaj pelene, zadovoljstvo bebe i bebina težina.
U svemu vam mnogo mogu pomoći tablice dohrane koje se nalaze na pakovanjima. Tablica dohrane za bebe od 6 meseci će se uz sve gorenavedene faktore razlikovati od količine mleka koju treba da popije novorođenče, te pokušajte da posmatrate bebu i pratite njeno stanje i raspoloženje.
Ne postoji idealno adaptirano mleko koje će odgovarati svakoj bebi. U našoj zemlji su neka od najboljih NAN opticpro, NAN comfortis, Hipp combiotic mleko za bebe, Aptamil, Novalac i Bebelec.
Bitno je da pratite svoju bebu. Obratite pažnju na eventualne alergijske reakcije i na posmatrajte kakvo je bebino raspoloženje.
Nekima će već dohrana biti odgovarajuća, dok će drugima trebati više vremena da pronađu najbolju. Ne plašite se da isprobavate i istražujete. Sigurno ćete naći adaptirano mleko koje će u potpunosti odgovarati vašoj bebi.