Dolazak proleća i lepšeg vremena motiviše ljude da se pokrenu i delaju, pritom ne mislimo samo na fizičke aktivnosti u prirodi, već je to vreme kada se mnogi odlučuju da se uhvate u koštac sa problemom zvanim uređenje stana. Iako neophodan, ovaj posao osim što je naporan i stresan, iziskuje i velike troškove. Ali da li baš uvek mora da bude tako?
Jeftine ideje, kada je uređenje stanova u pitanju. mnogim ljudima su itekako primamljive, jer pametnim rešenjima izdatke za opremanje stana moguće je svesti na minimum. Naime, ključ jeftinog uređenja stana jeste da pokušate da udahnete novi život starim stvarima u svakoj prostoriji, te da stan pretvorite u mesto inovativnih i kreativnih ideja koje će od vašeg životnog prostora napraviti potpuno novo mesto.
Pred vama je nekoliko praktičnih saveta kako da uštedite, a koje možete primeniti kada se odlučite da renovirate svoj stan minimalnim budžetom.
Kada je u pitanju uređenje doma mnogima je odmah na pameti izbacivanje svih starih stvari i kupovina potpuno novih elemenata i komada nameštaja. Zvuči kao nešto što iziskuje velike količine novca. I jeste tako! Zbog toga, zaboravite na bacanje starih stvari već im uz malo mašte i kreativnosti dajte potpuno novi izgled.
Stare, pohabane komade nameštaja možete vrlo efektno oplemeniti farbanjem ili oslikavanjem. Zvuči čudno, ali stare vitrine, ormare ili kuhinjske elemente možete osvežiti nekim veselim bojama ili oslikavanjem prigodnog dezena koji će prekriti oštećenja i znakove habanja. Ipak, ukoliko niste vični sa bojama i četkom, možete u knjižari kupiti ukrasni tapet ili stikere koje možete nalepiti na „problematična mesta“ i prekriti sve ono što ne želite da se vidi.
Ukoliko je nameštaj pocepan, izguljen ili izgreban, to nije znak da treba da ga pošaljete na najbliži otpad već možete da se potrudite da i od nameštaja u takvom stanju napravite komade koji će biti reprezentativni i koji će se savršeno uklopiti u vaš dizajn. Takođe, ukoliko u svom domu imate staklena vrata na kojima je možda puklo staklo, zamenite ga pleksiglasom. Osim što je ekonomičnije, vrlo je praktično a i materijal postoji u raznim bojama.
Ako imate određene komade nameštaja koji više nisu upotrebljivi u svom izvornom obliku, ni tada ne znači da treba da ih se odreknete i bacite. Stare, dvokrake merdevine mogu poslužiti kao polica, a sve što treba da uradite jeste da na njih zakucate nekoliko dasaka i postavite ih u željeni kutak. Ovo svako može da napravi sam ili napravi sama i na taj način oplemeni svoju prostoriju.
Stare komode sa fiokama mogu poslužiti kao žardinjere za cveće, potrebno je samo da izvučete fioke (onu donju do kraja, a svaku iznad sve manje), da ih napunite zemljom i tu posadite cveće. Savršen dekorativni detalj za hodnik ili terasu.
Mnoge komade nameštaja koji su vam potrebni u domu možete i sami da izradite, umesto da ih kupujete. To je svakako jeftinija varijanta, a pritom imate priliku da pustite mašti na volju i da maksimalno iskažete svoju kreativnost i umeće. Ukoliko imate veštine i volje za rukotvorinama onda se bacite na posao i napravite komade koji će vam koristiti – sto, stolice, police, cipelarnik, čiviluk... Ovo su komadi koje lako može svako da napravi sam, stoga alat u ruke i srećan rad!
Prema rečima popularnih dizajnera enterijera tri jednaka elementa ili detalja u svakoj prostoriji izazvaće taj željeni „wow“ efekat. Tako je poslednjih nekoliko godina vrlo popularna slika.
podeljena na tri dela, koju možemo videti na mnogim Instagram fotkama. Ukoliko baš takav detalj priželjkujete u svom dnevnom boravku ili pak iznad kreveta u kom spavate, predlažemo vam jednu izuzetno jeftinu, uradi sam ideju. Naime, sliku koja vam se sviđa pronađite na internetu, odštampajte je, prerežite na tri dela, pa je uokvirite jednostavnim i jeftinijim okvirima. Učinak će biti i više nego efektan.
Što je veće područje na kojemu stoji tepih, to se prostorija čini većom, odnosno prostor se vizuelno može povećati i spajanjem nekoliko tepiha, a prilikom uređenja enterijera manjih prostora najbolje je odabrati tepihe čupavce. Iz tog razloga, praktičan, a jeftin metod uređenja jeste kupovina tepiha malih dimenzija koji će stajati u centru prostorije i činiti da ona izgleda veće nego što zaista jeste.
Neutralne boje u prostoriji, veliko ogledalo postavljeno iza garniture za sedenje, kao i veliki tepih odlično funkcionišu zajedno i prostor čine većim i prostranijim. Na taj način, uz malo novca možete savršeno opremiti svoj životni prostor i odličan je savet kako da učinite davaš dnevni boravak izgleda bolje nego ikada.
Umesto pretrpavanja polica brojnim stvarima, najbolje je da se okrenete minimalističkom izgledu - nekoliko uspravno položenih knjiga s visokim vazama koje lepo ispunjavaju prostor bez osećaja pretrpanosti. Takođe, kako bi police bile što zanimljivije, nije loše dodati i određene ukrasne predmete različitih visina i boja. Osim toga, prostor za police s knjigama i ukrasima najbolje je postaviti na mesta u stanu koja bi inače bila prazna i neiskorišćena.
Svaka soba treba da ima svoje središte, a ukoliko dnevni boravak već niste tako uredili, odvojite jedan zid koji će predstavljati centralni deo te prostorije pa ga naglasite nekom slikom ili detaljem većih dimenzija koji će odmah privlačiti pogled. Ovako ne morate da bacate akcenat na celu prostoriju, već samo na taj upečatljivi detalj, što će svakako iziskivati manje potrošenog novca.
Vodeći se navedenim savetima prilikom sledećeg uređenja stana sigurno je da ćete proći mnogo jeftinije, a pritom se možete i odlično zabaviti sa svojim ukaćanima ili prijateljima koji budu voljni da vam pomognu i zajedno sa vama učestvuju u renoviranju i opremanju stana. Gotovo sve sa liste svako može da uradi sam ili uradi sama, ali je u društvu zabavnije, a pritom u međusobnoj komunikaciji sigurno mogu da sinu i neke nove ideje.